Jandarma Uzman Alımı

Jandarma Asayiş Uzman Çavuş Alımı 2020

Jandarma Asayiş Uzman Çavuş Alımı 2020

İç işlerine bağlı olan Jandarma Genel Komutanlığı açık personel eksiğini kapatmak ve kurumu güçlendirmek için jandarma uzman alımı yapar. Fakat Jandarma asayiş uzman çavuş alımı 2020 yılı için henüz alıma dair net bir ilan yoktur. Korona virüsten dolayı alımlarda da gecikme olmuştur. Alım yapılacağı zaman Milli Savunma Bakanlığı ilan açmaktadır. Jandarma asayiş uzman çavuş olabilmek için bazı şartlar vardır. Bu şartlar karşılandığı takdirde yapılan mülakatlardan da başarılı olunduğu zaman jandarma asayiş uzman çavuş olunabilir.

Jandarma Asayiş Uzman Çavuş Başvuru

Yukarıda bahsedildiği gibi 2020 yılı için alım ilanı henüz yayınlanmamıştır. Alım ilanları yayınlandığı takdirde başvuru yapılabilir. Fakat 2020 yılının başında alım yapılacak sayı 10.000 şeklinde belirtilmiştir.

Jandarma Asayiş Uzman Çavuş Alımı 2020

Jandarma Asayiş Uzman Çavuş Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak
 • En az lise ve dengi okul mezunu olmak(yurtdışındaki bir okuldan mezun olunduysa denklik belgesi başvuru yapılırken sisteme yüklenmelidir.)
 • Nüfus kaydına göre 4 Nisan 2019 tarihi itibari ile yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak
 • Askerlik hizmetini yapma şartı aranmamaktadır.(Askerlik yapılırken jandarma asayiş uzman çavuşluğu için başvuruda bulunulursa Birlik komutanlıklarının düzenlediği nitelik belgesinden en az 80 puan alma şartıyla başvuru yapılabilir.)
 • Askerliğe elverişli değildir raporu alanlar başvuru yapamaz
 • Askerliğini yapan adaylar için terhisinin üzerinden beş (5) yıldan fazla süre geçmemelidir.
 • Sözleşmeli olarak çalışanların en az üç (3) yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreçleri içerisinde ve 1 Ocak 2019 itibari ile yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olmak
 • Sözleşmeli er ve erbaş olarak halen görev yapan adayların, başvurunun son gününden itibaren üç (3) yılını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Adaylar başvuruda ilk sözleşme tarihi, sözleşme bitim tarihi ve yeni sözleşme tarihini gösteren belgeyi sunmak zorundadırlar.
 • Seçme sınavlarını başarı ile geçmek, sevk edildikleri hastanelerden TSK, Jandarma Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının yayınlamış olduğu sağlık yönetmeliğine uygun bulunarak ‘Komando Uzman Erbaş Olur’ kayıtlı sağlık raporu almış olmak,
 • En az 164 cm ve en fazla 210 cm boyunda olmak koşulu ile kilosu boy-kilo tablosunda belirtilen oranlar içinde olmak,
 • Hiçbir güvenlik soruşturmasında engelinin çıkmaması ve yapılan arşiv araştırmalarında olumlu sonuç almak,
 • Adayın dilinde konuşma özrünün olmaması gerekmektedir(pelteklik vs.).

Jandarma Asayiş Uzman Çavuş Maaşı

Ülkemizde çoğu erkeğin tercih ettiği askeri meslek kolları yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Bu yüzden de Jandarma asayiş uzman çavuş alımı 2020 yılı için ilanlar sıkça yayınlanmaktadır. Uzman Asayiş Uzman Çavuş maaşları görev bölgelerine göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda uzman çavuşları da kendi içlerinde sınıflara ayrılır. Bu da maaşlarda değişiklik gösterilir. Genel olarak terör bölgesinde görev yapan uzmanların maaşları diğerlerine göre daha fazladır. Yeni başlayan uzmanların maaşları 4452 ve 4791 arasında değişmektedir. Doğuda yapanların ise maaşı 6 bin ile 7 bin arasında değişmektedir.

Jandarma uzman alımları ile ilgili diğer duyurular için tıklayın.

Jandarma Asayiş Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

Jandarma Asayiş Uzman Çavuş 2020 yılında olmak için öncelikle başvuru şartlarının tamamının karşılanması gerekmektedir. Başvuru şartlarını karşılayan adaylar belirli mülakatlardan geçmesi gerekmektedir. İlk olarak fiziki yeterlilik sınavından geçildikten sonra uzmanlık mülakat sınavının da geçilmesiyle jandarma asayiş uzman çavuş olunabilir.

Jandarma Asayiş Uzman Alımı 2020

Jandarma Asayiş Uzman Çavuş Görevleri

Jandarma asayiş genel olarak ülkenin korunmasında güvenlik teşkilatının önemli bir parçasıdır. Jandarma asayiş uzman çavuşun görevleri ise ilk olarak kamu düzenini ve toplumdaki emniyet ve asayişini sağlaması, ceza infaz kurumlarının dış korumasını yapmak, kaçakçılığı takip etmek ve suç işlenmesini önlemek gibi görevleri vardır.

Jandarma Asayiş Uzman Çavuş Eğitim Süresi

Jandarma asayiş uzman çavuşluk eğitim süresi yeni bir uygulama ile değişmiştir. Yeni uygulamaya göre adaylar 22 haftalık bir eğitim alır. Eğitimden sonra ise 2 hafta atandığı birlikte intibak eğitimi de aldıktan sonra jandarma asayiş uzman çavuş olabilirler.

Jandarma Asayiş Uzman Çavuş Rütbesi

Jandarma asayiş uzman çavuş alımı 2020 yılında 9 çeşit rütbe bulunmaktadır. Bunlar uzman jandarma asayiş VIII kademesinde çavuşluk, uzman jandarma asayiş VII kademesinde çavuşluk, Uzman jandarma asayiş VI kademesinde çavuşluk, Uzman jandarma asayiş V kademesinde çavuşluk, Uzman jandarma asayiş IV kademesinde çavuşluk, Uzman Jandarma asayiş III kademesindeki çavuşluk, Uzman jandarma asayiş II kademesindeki çavuşluk, Uzman jandarma asayiş I kademesinde çavuşluk ve son olarak Uzman jandarma asayiş çavuşluğu olarak sınıflandırılırlar.

Jandarma Asayiş Uzman Çavuş Sözleşmesi Kaç Yıl?

Jandarma asayiş uzman çavuş sözleşmesi en az iki yıl ve 5 yıldan daha fazla sürede olmamak şartı ile sözleşme yapılır. Ve göreve başlarlar.

Jandarma Asayiş Uzman Çavuş Yaş Sınırı

Jandarma asayiş uzman çavuş olmak için yaş sınırı vardır. Bu yaş sınırı nüfus kaydına göre 4 Nisan 2019 itibarıyla 20 yaşından gün almış ve 27 yaşını bitirmemiş olma şartı vardır.

Jandarma Asayiş Uzman Çavuş Mülakat Soruları

Jandarma asayiş uzman çavuş alımı 2020 yılı için belirli mülakatları vardır. Bu mülakatlar fiziksel ve sözlü olmak üzere ikiye ayrılırlar. Sözlü mülakatlarda genelde sorulan sorular şöyledir; Laiklik, milliyetçilik, devletçilik gibi Atatürk ilkelerini anlatınız, Tarih nedir? Nutuk kitabının konusu nedir? Atatürk’ün katıldığı savaşlar gibi sorular adaylara sorulmaktadır.

Jandarma uzman alımları ile ilgili diğer duyurular için tıklayın.

Jandarma Asayiş Uzman Çavuş Spor Mülakatı

Alımlarda sözlü mülakat dışında fiziki yeterlilik sınavı yani spor testi de olmaktadır. Bu testte 400 metre koşma, uzun atlama, mekik, barfikste kol çekme gibi testler yapılmaktadır. Bu testler süreye dayanmaktadır. Ne kadar kısa sürede yapılırsa bu testten o kadar yüksek puan alınır. Genelde 82 saniye ve üzeri yapan adaylar elenir.

Jandarma Asayiş Uzman Çavuş Tayinleri

Jandarma asayiş uzman çavuş alımı 2020 yılı için zorunlu tayinleri 4 ya da 5 yılda bir çıkmaktadır. Genelde bir şark ve bir batı olarak tayinleri gerçekleşir. Uzman Çavuşlar 4 yıl doğuda bazen bu 5 yıl da olabilmektedir,5 yılda batı olarak görevlerini yaparlar.

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu