Uzman Alımı

Uzman Çavuş Maaş 2020

Uzman Çavuş Maaş 2020

Uzman çavuşlar İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde çalışırlar. Maaşları ise Devlet Memurları Kanununa göre Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ödenir. Uzman çavuş maaşları bazı şartlara bağlı olarak farklılıklar gösterir. Uzman çavuşun görev yaptığı bölgeye, kıdem ve dereceye, bulunduğu göreve, evli ve çocuklu olup olmamasına göre maaş farklılıkları görülüyor. Sigorta ve BES kesintisi, operasyon sayısı, rütbe de maaş aralığına etki eden diğer faktörleri oluşturuyor.

uzman çavuş maaş 2020

Uzman Çavuş Maaş Hesaplama

Uzman çavuş maaşları birçok faktöre göre değişiklik gösteriyor. Bunu etkileyen en önemli faktör uzman çavuşun görev yaptığı garnizon türüdür. Doğu ve Güneydoğu bölgeleri 4. ve 5. garnizonlardır. Burada görev yapanların maaşları diğer bölgelere göre daha fazladır.

Ayrıca burada görev yapanlara, terör bölgesine yakın oldukları için terör tazminatı da verilir. Yani görev tazminatları da maaşı etkileyen unsurlardandır. Kademe ve dereceye göre de maaşlar değişmektedir. Meslekte geçirilen seneye göre artış göstermektedir. Evli ve çocuklu olup olmama durumu bir diğer faktördür ve katkı payları şu şekildedir:

  • Uzman çavuş evliyse ve eşi çalışmıyorsa aylık 261 TL
  • Uzman çavuşun eşi emekli ise aylık 30,44 TL
  • Uzman çavuşun 6 yaşından büyük çocuğu varsa aylık 77,11 TL
  • Uzman çavuşun 6 yaşından küçük çocuğu varsa aylık 49,87 TL katkı payı, devlet tarafından ödenmektedir.

Uzman alımı ile ilgili tüm haberlere ulaşmak için BURAYA TIKLAYIN.

Uzman Çavuş Maaş Günü

Uzman çavuşlar her ayın 15’inde diğer memurlar gibi maaş almaktadırlar. Eğer bayram gibi özel durumlar yoksa bu tarih değişmemektedir.

Uzman Çavuş Maaş Ne Kadar

Uzman çavuşların maaşları bahsettiğimiz nedenlerden dolayı farklılık gösterir. Uzman çavuşlar Jandarma Genel Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev alabilirler. Uzman çavuş maaşları, yılda iki kere enflasyon oranına göre zam yapılır.

2020’de yapılan zamlarla birlikte göreve yeni başlayan uzman çavuşların maaşları 4600 TL ile 4950 TL arasında değişmektedir. Doğu ve Güneydoğu bölgeleri yani terör bölgelerinde görev yapan uzman çavuşlar ise terör tazminatı alırlar.

Aile yardımı, çocuk yardımı da eklenince 6000 TL ile 7500 TL arasında maaş almaktadırlar. Ortalama maaşları için 5500 TL diyebiliriz. Özellikle sınır dışındaki operasyonlarda ekstra tazminatları vardır. Suriye’de ya da ülke dışındaki topraklarda görev yapan uzaman çavuşların maaşları 10.000 TL ile 15.000 arasında değişmektedir.

uzman çavuş maaşları

Uzman Çavuş Maaş Bordrosu

Maaş bordrosu, maaşlı çalışan vatandaşların maaş bilgilerini gösteren belgedir. Maaş bordrosu sayesinde geçmiş maaşlarınızı, maaşınızdaki kesintileri, ek ücretleri vs. görebilirsiniz. Uzman çavuşlar da TSK bünyesinde maaşla çalıştıkları için maaş bordrosuna sahiptirler. Maaş bordrosunda;

– Ad, soyad, sicil numarası, TC kimlik numarası gibi kişisel bilgiler

– İşe giriş ve çıkış tarihi

– Brüt ücret

– Çalışan gün sayısı

– Aylık kazanç

– Diğer gelirler

– Toplam kazanç

– SGK primi gibi bilgiler yer almaktadır.

Uzman Çavuş Maaş Zammı

Uzman çavuşlar yılda iki kere enflasyon farkına göre zam alırlar. 2019’da sendikalar ve hükümet arasında toplu sözleşme imzalanmıştır. Bu sözleşme gereği 2020 yılı Ocak ayında %4 zam, enflasyon farkı hariç 2020 Temmuz ayında da yine %4 zam aldılar.

Uzman Çavuş Maaş Tarihleri

Uzman çavuşlar diğer memurlar gibi her ayın 15’inde maaş alabilmektedirler. Özel günler veya durumlar olması durumunda farklılık gösterebilirken normal şartlarda tarihler bu şekildedir. Bir ayın 15’inden diğer ayın 15’ine maaşlarını alabilmektedirler.

Uzman Çavuş Maaş Bordrosu Nereden Alınır

Devlet memurları her ayın 14’ünde e devlet üzerinden maaş bordrolarına ulaşabilmektedirler. Uzman çavuşlar da maaş bordrolarından maaşlarından yapılan kesintileri veya ek ödemeleri görebiliyorlar. 657 Devlet Memuru Kanununa tabi olan çalışanların hepsi için bu geçerlidir. Maaş bordrolarına Maliye Bakanlığı’nın maliye kurumlarından ulaşabilirler. Online olarak e bordro uygulaması üzerinden de bordrolarına bakabilirler.

Uzman Çavuş Maaş Katı Cezası

Bazı nedenlerden ve fillerden dolayı uzman çavuşlar da aylıktan kesme şeklinde disiplin cezası alırlar. Ayrıca ¼’e ulaşmış memur hakkında kademe ilerlemesi cezası uygulandığında da kesinti yapılır. Bu ceza verildiği takdirde memura tebliğ edildikten sonraki aybaşında maaşından kesinti yapılır.

Bu tarihte maaştan kesinti yapılmazsa sonraki maaştan yapılır. Yani kesinti olmayacağı anlamına gelmez. Bu kesinti sadece bir maaş üzerinden uygulanır. Ve kesinti, bölünerek farklı aylarda gerçekleşemez.

Uzman Çavuş Maaş Ve Tazminatları

Uzman çavuşların farklılık gösteren maaşları tazminattan da etkilenmektedir. Batıda görev yapan uzman çavuşla Doğu ve Güneydoğu’da görev yapan uzman çavuşun maaşı aynı değildir. Bunun sebebi terör tazminatı, aile ve çocuk yardımıdır. Doğu ve Güneydoğu bölgeleri terör bölgesi olduğu için terör tazminatı alırlar. Ve bu, Doğu ve Batı’da görev yapan uzman çavuşların maaşlarında en az 1000-1500 arasında bir fark oluşturuyor.

Uzman Çavuş Kaç Yıl Görev Yapar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm erkek bireyler uzman çavuşluğa başvurabilir. Fiziksel yeterlilik ve sınav başarıları kabul edilmeleri için dikkate alınır. Lise mezunu olanların güvenlik araştırmalarından geçmesi gerekir. Bundan sonra komando veya piyade olarak göreve başlayabilirler.

En az 20 yaşında en fazla 26 yaşında olanlar uzman çavuş olabilirler. Ve 1 yıl eğitim gördükten sonra göreve başlarlar. Uzman çavuşlar 52 yaşına kadar görev yapabilirler. Sonra emekli olurlar. Sözleşmeleri 2 ile 5 yıl arasında yapılırken rütbeleri 3 yılda bir değişir.

Sözleşmeler yenilenirken sürenin bitmesine 3 ay kala dilekçeyle başvuru yapılması gerekir ve sağlık raporu da istenir. Uzman çavuşlar 10 yıl çalıştıktan sonra emeklilik ikramiyesi hakları olur.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu