MSB Uzman Alımı

MSB Uzman Alımı 2020

MSB Uzman Alımı 2020

MSB uzman alımı 2020 yılı sonlarına doğru geldikçe, alımların olup olmayacağı, alım olacaksa alımların içerden mi olacağı gibi konularla ilgili açıklamalar heyecanla beklenmektedir. Pandemi dönemi sebebiyle durdurulan alımların ne zaman tekrar işleme konulacağı merak edilmektedir.

Milli Savunma Bakanlığı’nın yapacağı her açıklama dikkatle takip ediliyor. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda yapılan operasyonlardaki askerlerimizin başarılarına yer verilmiştir.

MSB uzman alımı ile ilgili diğer haberlere ulaşmak için tıklayın.

MSB Uzman Alımı Ne Zaman

MSB uzman erbaş alımlarına dair açıklamalar beklenirken, özellikle geçen yıl yapılan operasyonlarda hem sınır ötesinde hem de sınır içinde terör örgütüyle yapılan mücadeleler ve bu mücadelelerdeki başarımızla ilgili açıklamalar Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılmıştır.

Bakanlığın yaptığı açıklamalara istinaden MSB uzman alımı ne zaman? MSB uzman erbaş alımlarının ne zaman olacağı yönünde bir açıklamanın 2020 yılı sonunda yapılması beklenmektedir.

MSB Uzman Alımı

MSB Uzman Alımı Şartları

MSB uzman alımı şartları için, yönetmelikte belirtilen koşulların sağlaması gerekmektedir. MSB uzman alımı 2020 kapsamında uzman erbaş alımları için aranan şatlar;

 • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Erkek cinsiyetine sahip olmak
 • Uzman onbaşı başvurusu için, en az ilköğretim eğitime sahip olmak. Uzman çavuşluk için en az lise veya dengi okul mezunu olmak gerekmektedir. Aynı zamanda, uzman çavuşluk için yurtdışında da liseye denk gelen bir okul mezunu olanlar da kabul edilmektedir.
 • Askeri hizmeti devam ederken de başvurular alınabilmektedir. Ya askeri hizmete devam ederken başvuru yapılabilir ya da askeri hizmetini yapmış olan kişiler başvurusunu yapabilir. Eğer askerlik hizmeti hala devam ediyorsa, başvuru yapan kişilerin mutlaka nitelikli bir belgeye sahip olması aranmaktadır. Bu nitelikli belgede  bir karar bulunması gerekiyor. Bu karar, ”uzman erbaş olur ” şeklinde olmaktadır.
 • 27 yaşını bitirmemiş olmak bir diğer önemli şart olmaktadır.
 • Başvuran kişi daha önceden, subay, astsubay, jandarma erbaş, uzman erbaş, uzman çavuş gibi Türk Silahlı Kuvvetleri’nde herhangi bir görevde çalışmamış olması gerekmektedir.
 • Devletin güvenliğini tehlikeye sokacak suçlardan mahkum bulunmamış olmak.
 • Terör  örgütleri ile işbirliği yapmamış olmak, eylem içerisinde bulunmamış olmak, bu terör örgütlerine yardım etmemiş olmak.
 • Devletin kendi şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile bu suçların dışında, dolandırıcılık, irtifa, nitelikli zimmet, rüşvet, kız kaçırma, erkek kaçırmak, çocuk kaçırmak, iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlardan hüküm giymemiş olmak önemlidir.
 • Askeri hastaneden bu işi yapmaya uygundur şeklinde bir sağlık raporunun alınması önemlidir.
 • Güvenlik soruşturması kapsamında, güvenlik soruşturması sonuçlarına uygun olmak. Güvenlik soruşturması, adayların ikamet ettiği güncel adres bilgilerine göre yapılmaktadır.
 • Arşiv araştırmasında uygun olmak.
 • Kamu kurumlarına karşı herhangi bir hizmet  yada  tazminat borcu bulunmamış olması gerekmektedir.
 • Kamusal haklarını kullanıyor olabilmesi önemlidir.
 • Başvuru kılavuzunda belirtilen boy, kilo bilgileri şartlarının sağlanması gerekir.

MSB uzman alımı ile ilgili diğer haberlere ulaşmak için tıklayın.

MSB Uzman Alımı Başvuru

MSB uzman alımı başvuru için; adaylar başvurularını Milli Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde verilen linkten, olarak başvuru yapabilmektedirler. Adaylar online başvuru yaptıktan sonra, belgelerin hazırlanması ve hazırlanan nitelikli belgelerin, ilk amirine vererek, müracaat etmeleri gerekmektedir. Daha sonra adayların başvurusu değerlendirilir.

Adayların başvurusu kabul edildiğinde, Milli Savunma Bakanlığı’nın internet sitesindeki adrese girerek, online olarak yayınlanan çağrıları takip etmeleri gerekir. MSB uzman alımı 2020 yılı için, Milli Savunma Bakanlığı tarafından eğer gerek görülürse adaylar telefonla aranabilir yada mesaj yoluyla bilgilendirme yapılabilmektedir.

Adaylar mutlaka telefon numaralarını ya da yakınlarının bilgilerini eksiksiz ve doğru vermeleri önemli olmaktadır. Başvuru şartlarını taşıması için tüm evrakları, eksiksiz olarak hazırlanması önemlidir. Eğer, adayın başvuru şartlarını taşımadığı bu evraklardan tespit edilirse, evraklar eksik olursa yada hatalı bir evrak olursa, adayların başvuruları geçersiz sayılır.

MSB Uzman

MSB Uzman Alımı Durduruldu mu

MSB uzman alımı 2020 yılı için heyecanla beklenen açıklamalar için gözler Milli Savunma Bakanlığı’na çevrilmiştir. Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalarda, terörle mücadele kapsamındaki operasyonlarda, bir çok teröristin etkisiz hale getirildiği de dile getirilmiştir.

Bu mücadelenin devam etmesi yönündeki kararlılık doğrultusunda olduklarını ifade etmişlerdir. Bununla birlikte merak edilen bir konu; MSB uzman alımı durduruldu mu ? Pandemi sebebiyle uzman erbaş alımının uzun süredir durmuş olması, yeniden alım olup olmayacağı konusunda merak uyandırmaktadır. Bu yılın son aylarına doğru uzman erbaş alımlarıyla ilgili haber beklenmektedir.

MSB Uzman Alımı Ne Zaman Açıklanacak

Uzun bir süre Türk Silahlı Kuvvetleri’ne alımlar gerçekleşmediğinden dolayı 2020 yılında alım yapılacağı beklentisi gittikçe artmaktadır. Özellikle Milli Savunma Bakanlığı2nın yaptığı tüm açıklamalarda, terörle mücadeledeki başarı ve bu mücadelenin devam etmesi yönündeki kararlılık dile getirilmektedir.

Peki tüm bu açıklamalar dahilinde Milli Savunma Bakanlığı, uzman erbaş alımları ile ilgili bir açıklama yapacak mı? Eğer alım olacaksa alım içerden mi yoksa dışarıdan sınavla mı olacak ? MSB uzman alımı ne zaman açıklanacak ? gibi  sorular devamlı gündeme gelmektedir.

Yılın sonuna geldiğimiz şu zamanlarda beklentiler alımların olacağı yönündedir. Bununla birlikte, MSB uzman alımı 2020 yılı için Kasım yada Aralık ayında alımlarla ilgili bir duyuru beklenmektedir.

MSB Uzman Maaşları

 MSB uzman maaşları bazı etkenlere göre değişiklik göstermektedir. Jandarma uzman erbaş ve uzman çavuşların maaşı, görev yapmış olduğu bölgeye, kıdemine, sınıf ve mesleğe göre değişim göstermektedir. Bu yüzden yeni göreve başlayan bir uzman erbaşın maaşı daha farkı olurken, Doğuda görevini yerine getiren erbaşın maaşı daha yüksek olmaktadır.

MSB Uzman Eğitim Yerleri

MSB uzman alımı 2020 kapsamında yapılacak alımlar merak edilirken, aynı zamanda Milli Savunma Bakanlığı uzman erbaşların eğitim yerleri de önemlidir. MSB uzman eğitim yerleri, öncelikle temel anlamda alacağı eğitim, eğitim birliklerinde verilir. Sonraki süreçteki eğitim erbaşların atandığı yerdeki birliğinde verilir.

MSB Uzman Eğitim Süresi

MSB uzman eğitim süresi, uzman erbaşların toplam 24 haftalık bir eğitim süreci bulunmaktadır. MSB uzman alımı 2020 kapsamında, Bu eğitim süresinin 22 haftası eğitim birliklerinde temel eğitimler alarak tamamlarlar. 2 haftalık sürede de intibak eğitimi alırlar.

MSB Uzman Görevleri

MSB Uzman görevleri, kadroya göre belirlenmektedir. Kadroya göre belirlenen görevler, eğitim durumlarına göre şekillenmektedir. Uzman erbaşların yapmış olduğu görev alanları ve görev tanımları oldukça çeşitlidir. MSB uzman alımı 2020 kapsamında hangi görevin verileceği hususu, kişinin meslek hayatında yaptığı işe göre değişim göstermektedir.
 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu