Jandarma Uzman Alımı

Jandarma Uzman Çavuş Alımı 2020

Jandarma Uzman Çavuş Alımı 2020

Milli Savunma Bakanlığı tarafından jandarma uzman çavuş alımı 2020 için;

 • En az lise mezunu olmak gerekmektedir.
 • 20-27 yaş aralığında olanlar başvuruda bulunabilir.
 • Jandarma uzman çavuş alımlarında askerlik şartı aranmamakta.

Jandarma uzman alımı ile ilgili diğer duyurulara ulaşmak için tıklayın.

Jandarma Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

Jandarma uzman çavuş nasıl olunur? Uzman çavuşluk alımları için 50 soruluk yazılı sınav soruları, ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik sınavları ve mülakat baz alınmaktadır. Adaylara sorulacak olan 50 soruluk sınavda; Türkçe, Dilbilgisi, Atatürk İlke ve İnkılapları, Temel Vatandaşlık bilgisi, Mili Coğrafya konuları yer almaktadır.

Yazılı sınavda değerlendirilen soruların not ortalaması minumum 70 olmalıdır. Uzman çavuş olmak için yerine getirilmesi gereken bu hususların yanı sıra en az lise mezunu olmakta jandarma uzman çavuş alımı 2020 yılı için yeterli olan hususlar arasında.

Uzman çavuş olmak için sağlık muayenesi nasıl yapılır? Yazılı sınavdan başarılı olan adayların sağlık muayenesi yapılır. Bu muayene esnasında, adayların vücutlarında herhangi bir kesik, yara olup olmadığına bakılmaktadır.

Jandarma Uzman Çavuş Alımı 2020

Fiziki Kabiliyet yeterlilik sınavı nasıl yapılır? Ön sağlık muayenesi aşamasını geçen adaylara, fiziki kabiliyet sınavları uygulanmaktadır. Fiziki kabiliyet sınavların diğer bir adı olan spor testinde, 1500m. koşu, şınav ve mekik çekme yeteneklerine bakılmaktadır. Şoför sınıfında olacaklar için ‘Psikoteknik’test uygulamaları yapılmaktadır. Buna ilaveten işitsel duyarlılık testleri yapılmaktadır.

Tüm bu aşamaların ardından ise uzman çavuş mülakatlarına girmeye hak kazanılır. Mülakat sorularında ise diksiyon, genel görünüş, genel kültür ve askerlik hakkında görüşler sorulmaktadır. Yazılı sınav -%70, fiziki kabiliyet-%15, mülakatın ise %15’i alınarak geçerli bir not çıkarılmaktadır. Geçerli notun olabilmesi için minumum 70 not ortalamasının olması gerekmektedir.

Uzman çavuş alımında Miili savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan formun içeriğindeki Uzman çavuş başvuru formu ve alımlarında ‘KPSS-93, KPSS-94, KPSS-P3’ puan türleri geçerlidir. Hala askerlik hizmetini gerçekleştirenlerde ise Kpss şartı aranmamaktadır.

Jandarma Uzman Çavuş Alımı Ne Zaman

Jandarma uzman çavuş alımı ne zaman? Milli Savunma Bakanlığı- Jandarma bünyesindeki alımlar için 3.grup seçmeleri, Ekim aylarında sona ermiştir. Kasım ayı itibari ile 4.gubun duyurulmasının ardından ise adayların Aralık ayı itibari ile Jandarma uzman çavuş alımı 2020 yılı alımlarına başlanacağı bilinmektedir.

Jandarma uzman alımı ile ilgili diğer duyurulara ulaşmak için tıklayın.

Jandarma Uzman Çavuş Rütbesi

Jandarma uzman çavuş Rütbesi şu şekildedir:

*Uzman Çavuş 4 kademeli

*Uzman çavuş 3 kademeli

* Uzman Çavuş 2 kademeli

* Uzman çavuş 1 kademeli

* Uzman Onbaşı

 

Jandarma Uzman Alımı 2020

Jandarma Uzman Çavuş Alımı Şartları

2020 yılında jandarma uzman çavuş alımı şartları şekildedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığında olmak
 • Erkek olmak
 • En az lise mezunu olunması ve dengi bir okuldan mezun olmak gereklidir.
 • Alım öncesi adayların, 3 farklı sınav (Yazılı- mülakat- fiziki yeterlilik) etabında başarılı olması gerekmektedir.
 • Askeri hastanelerden alınan sağlık kurulu raporu
 • Jandarma uzman çavuş alımı 2020 yılında adayların belirtilen boy-kilo aralığında olması gerekmektedir.

( En az 1.64cm. en fazla boy aralığı ise 2.10cm.)Belirtilen bu boy oranına göre kilo oranı olması gerekmekte.

 • Adayların herhangi bir terör örgütü ile ilişiği bulunmaması gerekmektedir.
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin haysiyeti ve onuruna layık olmayacak davranışlarda bulunulmaması.
 • Adayların başvuru yaparken birlik komutanlarının düzenlenmiş olduğu nitelik belgesinin 80 ve üzeri notu bulunması. (Askerlik hizmetine devam edenler için)
 • Askerlik görevince ‘Askeri Ceza Kanununu’ 148.maddesi gereğince ceza almamış olmaması.
 • Jandarma Uzman Çavuş alımı 2020 yılı şartları içerisinde taksir ile işlenen suçlar hariç, affedici hükümlere uğramış suçların olmaması. Ve suçların para cezasına çevrilmiş hükümlerin olmaması. Bunun yanı sıra belirli bir zaman aşımı sürecinde olan suçlardan ve adli sicil kaydından çıkarılan suçlar dahil hiçbir suçtan hüküm verilmemiş olması gerekmekte.
 • Adayların önceden askeri öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olması gerekmekte
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinde astsubay, uzman erbaş, subay, uzman jandarma olarak görev yapmamış olması.
 • Uzman çavuş alımı için aranan sınıf ve branşlardaki vasıflara sahip olunması
 • Nüfus kaydında belirtilen adayın yaşının 20 yaşından gün almış olması gerekmektedir. 27 yaşını ise doldurmuş olması gerekmektedir.

Jandarma Uzman Çavuş Ne İş Yapar?

Jandarma uzman çavuş alımı 2020 yılı başvurularının onaylanmasının ardından adaylar, uzman çavuşluk kadrolarında belirtilen görevleri yerine getirmektedir. Belirlenen bu görevlerin ayrımında da adayların eğitim durumları baz alınmaktadır.

Jandarma uzman çavuş ne iş yapar? Uzman çavuşlar, aşçı, oto tamiri, tesisatçı, teknik personel, bilgi işlem gibi farklı branşlarda görev alabilir. Jandarmanın içerisinde farklı teşkilatların olduğu görevlere atanabilmektedirler.

Jandarma Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar 2020

Jandarma Uzman çavuş maaşları ne kadar 2020, doğu ve batıdaki görevlere göre değişkenlik arz etmektedir. Görevine yeni başlamış olan Uzman çavuş maaşlarında etkili olan, doğu ve batı görevinin dışında Kıbrıs’ta görev yapmakta olan uzman çavuşlara da ekstra tazminat verilmektedir. Bu meslek grubunda da ayrıca evlilik ve çocuk durumlarına bağlı olarak maaş farklılıkları görülebilmektedir.

Jandarma Uzman Çavuş Alımı Olacak Mı?

Jandarma uzman çavuş alımı olacak mı? Jandarma uzman çavuş alımı 2020 yılı Aralık ayında olacağı bilinmektedir. Sözleşmeli olanların ise başvuru sonuçları açıklanmıştır. Şartlardaki 25 yaş kuralını geçen adaylar, ilerleyen zamanlarda internet adresinde yer alan bilgiler neticesinde sınava çağrılacaktır.

Jandarma uzman alımı ile ilgili diğer duyurulara ulaşmak için tıklayın.

Jandarma Uzman Çavuş Başvuru

Jandarma uzman çavuş başvuru adımları nasıl gerçekleştirilmektedir? Adayların www.jandarma.tsk.tr internet adresi üzerinden jandarma uzman çavuş başvurularını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu internet adresi üzerinden ‘Personel-Öğrenci’ alımı sayfasına girerek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

Sistem tarafından kabul edilen başvurular ve beyana dayalı olarak gerçekleştirilen başvurular, ön başvuru nezdinde değerlendirilecektir.

Jandarma Uzman Çavuş Eğitimi Ne Kadar Sürüyor?

Jandarma uzman çavuş alımı esnasında tamamlanan aşamaların ardından onay süreci gerçekleşmektedir. 40-50 gün sonrasında adayları, eğitim süreci beklemektedir. Jandarma uzman çavuş eğitimi ne kadar sürüyor? Jandarma uzman çavuş aşamalarının toplam süresi 4 aydır.

Bu eğitim süresini tamamlayan ve intibak süresince sözleşmeli olarak uzman çavuş olmaktan vazgeçmemiş olan adaylar, jandarma uzman çavuş olmaya hak kazanmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu